Przejdź do treści

Kolekcja prof. Ryszarda Brykowskiego (1931-2017)

Kolekcja prof. Ryszarda Brykowskiego obejmuje gromadzone przez całe życie dzieła sztuki oraz zbiór pamiątek rodzinnych przywiezionych z Kołomyi, które zostały zakupione przez Muzeum Ziem Wschodnich w 2020 r. W skład kolekcji wchodzą artefakty z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby w drewnie, rzemiosła artystycznego – w tym zabytki sztuki sakralnej, medalierstwa, ceramiki i snycerki. Znajdują się  w niej też książki, pocztówki i dokumentacje prowadzonych prac inwentaryzacyjnych na polskich cmentarzach kresowych a także bogata korespondencja rodzinna z przyjaciółmi z lat dzieciństwa, z osobami związanymi zawodowo ze sztuką oraz z czytelnikami „Gazety Kołomyjskiej” założonej przez profesora w 1989 r.
Kolekcja ta jest wyjątkowo bogatym źródłem wiedzy o historii i sztuce polskiej oraz o ludziach żyjących przed II wojną światową na Kresach Wschodnich II RP. 

MALARSTWO

MZWDR/770/ML, Św. Barbara XIX w., olej na płótnie Obraz przedstawia siedzącą w fotelu postać świętej, która trzyma w prawej ręce atrybut - kielich z hostią. Przedstawiona jest w koronie na głowie, włosy ma upięte, przeplatane ozdobnymi koralikami, na szyi dwa sznury pereł. U góry znajdują się trzy kwiaty a po bokach dwaj aniołowie, tło w kolorze niebieskim.

GRAFIKA

MZWDR/775/ML, Widok Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, Romana Gintyłłówna, 1937 r., akwaforta.

RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE

MZWDR/746/ML, Lichtarz ołtarzowy, połowa XVIII w., cyna Lichtarz na trzech lwich nóżkach, cokolik trójdzielny z przedstawieniem piety. Trzon z trzema talerzykami i dwoma elementami w formie gruszki. U góry talerzyk na wosk i kolec na świecę.

CERAMIKA

MZWDR/589/ML, Wazonik, Jan Broszkiewicz, 1918-1939, ceramika Wazonik na niskiej okrągłej stopie, brzusiec w kształcie walca, szyja krótka, wcięta. Wylew profilowany, powtarza kształt stopy. Cała powierzchnia wazonu gęsto dekorowana stylizowanym ornamentem geometryczno-roślinnym. Kolory: żółty, zielony, brązowy, niebieski, tło kremowe.

RZEŹBA W DREWNIE

MZWDR/707/ML, Chrystus ukrzyżowany- fragment krucyfiksu, XIX w., drewno Postać Chrystusa ze wzniesionymi do góry rękami. Twarz przekrzywiona, na biodrach przepaska, stopy skrzyżowane, widoczne ślady polichromii.